Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 otrovanje...

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Jana
Mini user
Mini user
Jana


Broj postova : 40
Registration date : 20.10.2007

otrovanje... Empty
PostajNaslov: otrovanje...   otrovanje... Emptysub lis 20, 2007 11:17 am

OTROVANJA

Otrovanja najčešće uzrokuju razna kemijska sredstva koja se koriste u ratarskoj i stočarskoj proizvodnji, ali i ona koja se koriste u kućanstvu npr. deterdženti, kiseline, lužine, lakovi, boje, nafta, umjetna gnojiva, sredstva za uništavanje komaraca, muha, mrava, žohara, zatim otrovi za štakore i miševe. Mesojedi se mogu otrovati, također, ako pojedu neku otrovanu životinju ili dio tijela otrovane životinje.

Simptomi: ovise o vrsti otrova koji je ušao u organizam psa ili mačke. Ponekad životinja počinje sliniti, povraćati hranu i pjenu, u nekim slučajevima s primjesama krvi. Životinja ne jede, teško diše, može dobiti proljev, običan ili krvav, ponekad krvavu mokraću, napade grčeva, postaje plašljiva, veoma uzbuđena ili utučena. Također se mogu pojaviti potkožna krvarenja, znak oštećenja kapilara i niz drugih poremećaja. Već male količine veoma jakih otrova mogu izazvati teške promjene općeg stanja organizma.

Liječenje: ŽIVOTINJU TREBA ŠTO HITNIJE ODVESTI VETERINARU JER U PROTIVNOM MOŽE UGINUTI ZA SAMO NEKOLIKO SATI. Ako je moguće, valja odnjeti veterinaru omot kemijskog sredstva ili se barem izjasniti na koju se skupinu otrova sumnja. U liječenju otrovanja treba što prije odstraniti otrov iz probavnih organa tj. izazvati povraćanje, a ako je otrov već prešao iz probavnog sustava u krvotok, treba dati protuotrov. Životinji se daju vitamini, naročito oni ih B-skupine, pa vitamin C i drugi ljekovi. Kad se uspije otrov izbaciti iz probavnih organa, ishod liječenja obično je pozitiva, ali kad je otrov jednom ušao u krvotok, ishod je neizvjestan. Pošto započinje liječenje, životinju treba smjestiti u mirne mračne prostorije i staviti joj na raspolaganje obilje SVJEŽE VODE (NIKADA NE DAVATI MLIJEKO). Kad se stanje popravi, treba slijedećih nekoliko dana životinji davati dijetnu hranu.
[Vrh] Go down
BobikaThe
Administrator
Administrator
BobikaThe


Broj postova : 643
Age : 29
Location : Rijeka
Registration date : 18.08.2007

otrovanje... Empty
PostajNaslov: Re: otrovanje...   otrovanje... Emptysub lis 20, 2007 12:29 pm

Mi smo imali jedu mješanku škotskog ovčara koja je bila otrovana otrovanje... 374159
Ja neznam što otrovi uopče rade na ulici.. otrovanje... 374159
[Vrh] Go down
https://animals-4ever.forumcroatian.com
Ammy
1 opomena
1 opomena
Ammy


Broj postova : 244
Registration date : 14.10.2007

otrovanje... Empty
PostajNaslov: Re: otrovanje...   otrovanje... Emptysub lis 20, 2007 1:20 pm

ja sam imala na otoku dvije skotske ovcarke kesi i lesi od kojih je lesi sa svojih 5-6 godina otrovana a kesi je dozivjela svoju 14 godinu
[Vrh] Go down
axel_sheba
Administrator
Administrator
axel_sheba


Broj postova : 824
Age : 113
Location : Zagreb,Savica
Registration date : 15.10.2007

otrovanje... Empty
PostajNaslov: Re: otrovanje...   otrovanje... Emptysub lis 20, 2007 4:51 pm

Moj prvi pesek, boxerica Biddy je bila otrovana sa nepune 2 godine
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
[Vrh] Go down
Sponsored content





otrovanje... Empty
PostajNaslov: Re: otrovanje...   otrovanje... Empty

[Vrh] Go down
 
otrovanje...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Opčenito o životinjama :: Zdravlje i njega životinja-
Forum(o)Bir: