Jesam li prava životinja za tebe?
Kornjača zahtijeva nešto više obaveza te nije ljubimac s kojim se može igrati. Međutim, nakon početnog uhodavanja i kada joj osiguramo potrebne uvjete, ove životinjice i briga o njima će Vam postati iznimno zadovoljstvo.
Odakle dolazim?
Porijeklo kornjače ovisi o vrsti. U našim krajevima su dostupne smeđa kornjača, žutouha kornjača, žuto-zelena kornjača te popularna crvenouha kornjača. U prirodi crvenouhe kornjače obitavaju u jugozapadnom dijelu SAD-a te u Meksiku. Ime su dobile po crvenim mrljama na mjestu ušiju. U razdoblju od 3 do 7 godina, u kućnim uvjetima narast će do 30 cm, a mogu doživjeti i 15 godina.
Gdje volim živjeti?
Kornjače se moraju držati u prostranom akvariju/terariju s obaveznim “kopnenim” dijelom kako bi se mogle osušiti i osunčati. Na dno možete staviti pijesak, jer kornjačice vole po njemu rovati. Kako je količina izmeta kornjačica znatno veća od npr. ribica, morati ćete često mijenjati vodu, pa čak ako i imate filter. Kako su ove kornjače suptropske životinje, potreban im je grijač, jer temperatura vode treba biti 25°C. Akvarij možete uljepšati i umjetnim biljkama, kamenjem i sl. Ukoliko ne možete akvarij držati na sunčevu svjetlu, koje je neophodno, morate nabaviti posebne lampe koje simuliraju sunčevu svjetlost.
Kako sa mnom postupati?
Mlade kornjačice su prilično plašljive, ali će se s vremenom priviknuti na prisustvo ljudi, neće bježati u vodu, čak će i prositi hranu od Vas. U svakom slučaju, za sve to treba strpljenja i vremena.
Što rado jedem?
Kornjače se hrane prilično raznovrsno, a dok su mlade, hrane se najviše mesom i to piletinom, govedinom ili ribom, ili, što je mnogima praktičnije i lakše, raznim gotovim specijalnim hranama za kornačice. Kako stare, polako prelaze na vegetarijansku prehranu. Ove kornjačice se hrane iz vode. Osnovna hrana je: meso, riba, voće i povrće, gotova hrana (nikako se bazirati samo na račićima), kukci, vodeni puževi. U vodu dodajte i vitamine te kalcij.
Održi me fit i zdravom
Većinom su uzroci bolesti kod kornjača neprikladan smještaj ili loša prehrana. Neke bolesti može liječiti samo veterinar, a neke ćete moći izliječiti sami. Najčešće bolesti su mekšanje oklopa, upala uha i očiju, probavni te kožni problemi.
Zdravlje
Kornjača je zdrava kada:
- ima tvrdi oklop bez oštećenja ili bilo kakvih drugih promjena
- ima čiste i bistre oči
- veselo pliva
- redovito uzima hranu
Razmnožavanje
Spol je teško razlikovati posebice kod jako malih kornjačica, no, kako stare, postaju vidljive razlike u obliku repa (kod mužjaka je duži i tanji, kod ženki kraći u deblji). Kada dosegnu spolnu zrelost razlike su vidljivije, s otprilike 1 - 2 godine života. Ženka će položiti jaja samo ukoliko nađe povoljno mjesto za gnježđenje, ali i nakon određenog perioda mirovanja koje je kod držanja u kućnim uvjetima teško postići. Ako se već odlučimo pokušati razmnožiti naše kornjačice, bilo bi dobro pripremiti zemljani dio za polaganje jaja. Pri temperaturi od 31°C male kornjačice se izlegu u roku od 60 do 85 dana.
Volim li društvo?
Kornjače imaju vrlo izraženu osobnost te specifično ponašanje. S vremenom se nauče na društvo ljudi pa se čak, s vremenom i strpljenjem, mogu pripitomiti i dopustiti da ih se gladi i češka.
Popis za kupovinu:
- informativni letak o crvenouhim kornjačama
- adekvatan akvarij/terarij
- transporter
- toplomjer za vodu
- filter
- grijač
- osvjetljenje
- ukrasno bilje i kamenje
- račići i štapići za kornjače
- vitaminsko-mineralni preparati
- sredstvo za kondicioniranje vode
- sredstvo za čišćenje oklopa