Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS)

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Golden_Oggy
Mini user
Mini user
Golden_Oggy


Broj postova : 55
Age : 33
Registration date : 04.12.2007

PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS) Empty
PostajNaslov: PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS)   PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS) Emptyned pro 30, 2007 2:35 am

PANOSTEITIS - izražena šepavost psa

Panosteitis je samo-limitirajuća bolest koja se javlja prvenstveno kod mladih pasa (dobi od nekoliko tjedana pa do dvije godine, ponekad i nakon te dobi), srednje velikih do velikih pasmina pasa. Posebno su predisponirani njemački ovčari i križanci u tipu njemačkog ovčara. Bolest zahvaća duge cjevaste kosti udova (ulna, radijus, humerus, tibija, femur-buduci da vecina vas (barem mislim) ne zna latinski ja cu vam prevesti:ULNA-LAKATNA KOST;RADIUS-PALCANA KOST;HUMERUS-NADLAKTICNA KOST;TIBIA-GOLJENICNA KOST;FEMUR-BEDRENA KOST), a počinje u području nutritivnog kanala. Bolest je nepoznate etiologije (porijekla), nije nasljedna no može postojati genetska predispozicija. Postoje razne teorije nastanka bolesti a neke od njih kažu da dolazi do abnormalnosti na krvnim žilama, do metaboličkih bolesti, alergijskih stanja, pretjeranog izlučivanja ženskih spolnih hormona (hiperestrogenizam), odnosno do migracije parazita. Pokušaji izolacije mikroorganizama kod panostitisa su brojni no nisu bili uspješni. Predisponirajući je faktor brz rast.

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom i rentgenskim snimanjem. Klinički se zapaža različit stupanj hramanja. Bolest se "seli" s jedne na drugu nogu (češće su zahvaćene prednje noge) a može i neko vrijeme biti prikrivena. Pregledom se ustanovljava bolnost (palpatorno), životinja je temperirana, može se javiti smanjeno uzimanje hrane (kao posljedica bolnosti). Nema promjena u krvnoj slici (u početku bolesti se može javiti povećan broj eozinofila) i biokemijskim parametrima. Rentgenom se ustanovljavaju promjene u meduli kosti (na snimci se vide promjene u sjenama kosti; postoje 3 stadija promjena).

Specifične terapije nema, životinju treba pustiti da miruje čim je više moguće. U terapiji se koriste nesteroidni protuupalni lijekovi da bi se smanjili bolnost i upala. U terapiji u RH se koriste preparati tvorničkog imena Ketofen i Rimadyl, no kod njihovog davanja treba se posavjetovati s veterinarom (jer tvari poput aspirina, koji je također nesteroidni protuupalni lijek, izrazito nepovoljno djeluju na sluznicu želuca kod pasa pa mogu nastati čirevi). Mogu se koristiti i kortikosteroidi (smanjenje upale; no prema nekoj literaturi organizmu više štete nego koriste). Terapija nema učinak na trajanje bolesti, no ponekad je nužna ako životinja uslijed velike bolnosti odbija hranu i slabi.

Panozitis ili panostitis, kako ga najčešće zovu, najčešći je između sedmog i 15 mjeseca života i to najčešće velikih dugonogih pasmina.
Znaci cest je i kod retrivera, pa je tako i moj Oggy imao tu bolest, no sve je brzo i dobro zavrsilo!!!

Vidio sam da puno vas ima retrivera na ovom forumu pa sam zato ovo napisao!!

http://ljubimci-forum.com/index.php?topic=27907.60
[Vrh] Go down
Diva
Ljubitelj životinja
Ljubitelj životinja
Diva


Broj postova : 325
Age : 28
Location : Dugo Selo, Prozorje
Registration date : 17.10.2007

PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS) Empty
PostajNaslov: Re: PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS)   PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS) Emptypet sij 11, 2008 7:28 am

Hvala G_O što si napisao za ovu bolest. Diva je nije imala ali nikada se nezna tko može imati i kada. Za tu sam bolest čula, pa pošto je česta kod retrivera zanimala se za nju i thanks što si napiso






respekt za novu temu
[Vrh] Go down
http://flatteri.blog.hr
 
PANOSTEITIS (ENOSTOSIS, JUVENILNI OSTEOMIJELITIS)
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Opčenito o životinjama :: Zdravlje i njega životinja-
Forum(o)Bir: