OTROVANJA
Otrovanja najčešće uzrokuju razna kemijska sredstva koja se koriste u ratarskoj i stočarskoj proizvodnji, ali i ona koja se koriste u kućanstvu npr. deterdženti, kiseline, lužine, lakovi, boje, nafta, umjetna gnojiva, sredstva za uništavanje komaraca, muha, mrava, žohara, zatim otrovi za štakore i miševe. Mesojedi se mogu otrovati, također, ako pojedu neku otrovanu životinju ili dio tijela otrovane životinje.
Simptomi: ovise o vrsti otrova koji je ušao u organizam psa ili mačke. Ponekad životinja počinje sliniti, povraćati hranu i pjenu, u nekim slučajevima s primjesama krvi. Životinja ne jede, teško diše, može dobiti proljev, običan ili krvav, ponekad krvavu mokraću, napade grčeva, postaje plašljiva, veoma uzbuđena ili utučena. Također se mogu pojaviti potkožna krvarenja, znak oštećenja kapilara i niz drugih poremećaja. Već male količine veoma jakih otrova mogu izazvati teške promjene općeg stanja organizma.
Liječenje: ŽIVOTINJU TREBA ŠTO HITNIJE ODVESTI VETERINARU JER U PROTIVNOM MOŽE UGINUTI ZA SAMO NEKOLIKO SATI. Ako je moguće, valja odnjeti veterinaru omot kemijskog sredstva ili se barem izjasniti na koju se skupinu otrova sumnja. U liječenju otrovanja treba što prije odstraniti otrov iz probavnih organa tj. izazvati povraćanje, a ako je otrov već prešao iz probavnog sustava u krvotok, treba dati protuotrov. Životinji se daju vitamini, naročito oni ih B-skupine, pa vitamin C i drugi ljekovi. Kad se uspije otrov izbaciti iz probavnih organa, ishod liječenja obično je pozitiva, ali kad je otrov jednom ušao u krvotok, ishod je neizvjestan. Pošto započinje liječenje, životinju treba smjestiti u mirne mračne prostorije i staviti joj na raspolaganje obilje SVJEŽE VODE (NIKADA NE DAVATI MLIJEKO). Kad se stanje popravi, treba slijedećih nekoliko dana životinji davati dijetnu hranu.